Focus on Elections

From Staff Reports

Prior to the August primaries, The Seminole Source reached out to interview candidates running in the 2020 election, receiving responses from candidates for Representative in Congress District 7, Florida Senate District 9, Property Appraiser, School Board Member District 3, Seminole County Commission District 3, Seminole County Commission District 5, Sheriff, Soil and Water Conservation District Group 2, Supervisor of Elections, and Tax Collector. We emailed six questions to each candidate, gathered biographical details, and wrote a profile on the candidates that responded by the given deadline.

We are now mere days away from the General Election on November 3, with early voting ongoing until November 1, and thought it would be helpful to provide these profiles again in case you missed it the first time around. Additionally, we have included links to the remaining state and federal level candidates that also serve Seminole County.

It is our hope that readers will be better informed when voting because of information provided here.

Candidate Profiles

The first set of links, below, are to the profiles we wrote about candidates who ended up winning the Primary in August, and / or are now running in the General Election. Abby Sanchez is the exception as she ran, and won the seat outright, during the Primary for School Board Member District 3. Her information will not be included below as she will not be on the November ballot. However, if you would like to read her profile article, click here to do so.

Editor’s Note: These “Profiles” articles were published prior to the Primary, so the data on the number of candidates running and fund-raising found within these articles was as of the August dates of publication.

State Senator District 9

Jason Brodeur (REP)Profiled on The Seminole Source; won the REP Primary in August

Patricia Sigman (DEM) – Did not respond to interview questions; website 

Jestine Iannotti (NPA) – Did not respond to interview questions; no known website or Facebook page

Property Appraiser

David Johnson, Incumbent (REP)Profiled on The Seminole Source

Jeff Triplett (NPA) – Did not respond to interview questions; website

Sheriff

Dennis Lemma, Incumbent (REP)Profiled on The Seminole Source

Paul “Spike” Hopkins (DEM)Profiled on The Seminole Source

Supervisor of Elections

Chris Anderson, Incumbent (REP) – Did not respond to interview questions; website

Deborah Poulalion (DEM)Profiled on The Seminole Source

Tax Collector

 J.R. Kroll (REP)Profiled on The Seminole Source; won the REP Primary in August

Lynn Moira (DEM)Profiled on The Seminole Source

Seminole County Commission District 3

Lee Constantine, Incumbent (REP) – Profiled on The Seminole Source; won the REP Primary in August

Kim Buchheit (DEM) – Did not respond to interview questions; website

Seminole County Commission District 5

Andria Herr (REP) – Did not respond to interview questions; website 

Pernell Bush (DEM) – Did not respond to interview questions; won the DEM Primary in August; website

Andre Klass (L)Profiled in The Seminole Source

Blaize McMonagle (WRI) – Did not respond to interview questions; website

Soil and Water Conservation District Supervisor Group 2

David Mahnken, IncumbentProfiled in The Seminole Source

Jennifer WebbProfiled in The Seminole Source

Other Candidate Information

We have included links, below, to the websites or Facebook pages of candidates running in several additional categories we did NOT originally cover, but will be on the General Election ballot and who serve Seminole County. We have provided these links to make it easier for you to review information on their backgrounds and priorities.

US Representative in Congress District 7

Leo Valentin (REP)Website

Stephanie Murphy, Incumbent (DEM)Website

William R. Garlington (NPA) Website

Florida House District 28

David Smith, Incumbent (REP)Website

Pasha Baker (DEM) – Website

Michael Riccio (NPA) Website

Florida House District 29

Scott Plakon, Incumbent (REP) Website

Tracey Kagan (DEM) – Website

Juan Rodriguez (NPA) Website

Florida House District 30

Bob Cortes (REP) Website

Joy Goff-Marcil, Incumbent (DEM) – Website

Clerk of the Court and Comptroller

Grant Maloy, Incumbent (REP) Website

Kristina Renteria (DEM) – Website

Seminole County Commission District 1

Bob Dallari, Incumbent (REP) Website

Katrina Shadix (DEM) – Facebook

Casselberry City Commission Seat 4

Chad Albritton Website

Bill Hufford, Incumbent Website

Lake Mary City Commission Seat 1

Omar Sadek Website

Jordan Smith, Incumbent Website

Longwood City Commission District 4

Kimberly Carroll Website

Matt Morgan, Incumbent Facebook

Oviedo Council Member Group III

Bob Pollack, Incumbent – Website

Jocelyn Williamson Website

Oviedo Council Member Group IV

Jeff Boddiford Website

David Pollack, Incumbent Website

Winter Springs City Commission Seat One

Matt Benton Website

James Evans Website

Winter Springs City Commission Seat Three

Ted Johnson, IncumbentWebsite

James Mitchell – No known website or Facebook page

Barbara Watkins Website

Winter Springs City Commission Seat Five

Rob Elliott Website

Geoff Kendrick, Incumbent Website

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here